Jak wietrzyć mieszkanie przy podzielnikach ?

Wentylacja mieszkania ma wiele zalet.

I zdecydowanie jest to coś, na co należy zwrócić uwagę przy zakupie mieszkania. Szczyt/penthouse ma tę zaletę, że nie mamy sąsiadów, ale wadą są wyższe koszty ogrzewania. Nie mam jednak żadnych zastrzeżeń – nowy budynek może być dobrze ocieplony, a mieszkanie sąsiaduje tylko z sąsiadami od strony północnej. Ponadto 80% ścian zewnętrznych jest wyeksponowanych z trzech stron świata. Jednak z tego, co sobie wyobrażałem, cena, jaką zapłaciłem, była znaczna.

Zadbane kamienice są regularnie utrzymywane przez mieszkańców, a biorąc pod uwagę, że niektóre kamienice w Krakowie mają setki lat, nie boję się takiej inwestycji. Dodatkowo po remontach wartość nieruchomości rośnie szybciej niż wolumen remontów. Mieszkania i kamienice są również ubezpieczone na wypadek nieszczęśliwego wypadku. W dobrej lokalizacji sama ziemia jest cenna. Co do wynajmu zamiast kupowania – oczywiście masz rację z czysto finansowego punktu widzenia, wynajem i oszczędzanie jest bardziej opłacalne, a im mniejsze mieszkanie, tym taniej i ekonomiczniej. Osobiście jednak nie lubię tego rodzaju tymczasowego wynajmu.

Wentylacja mieszkania w upalne letnie dni znacznie poprawia samopoczucie domowników. Oddychanie świeżym powietrzem w zamkniętej przestrzeni działa odświeżająco i znacznie zwiększa komfort. Jednak w upalne dni wietrzenie powinno odbywać się we właściwym czasie. Najlepiej robić to rano, wieczorem i wieczorem. W ciągu dnia otwarcie okna może przynieść efekt odwrotny do zamierzonego – nie chłodzi wnętrza, tylko je ogrzewa. Dlatego okna w ciągu dnia – szczególnie te znajdujące się od strony południowej – powinny być zamknięte. Warto też szczelnie je zasłonić roletami lub zasłonami. Okna północne można uchylić przez cały dzień.

Istnieje wiele sposobów na przewietrzenie mieszkania.

Innym sposobem na zwiększenie dopływu czystego powietrza jest zainstalowanie wentylatorów okiennych. Są to niewielkie urządzenia przeznaczone do umieszczenia w oknach lub ścianach budynków. Ich największą zaletą jest wydajność, czyli ilość powietrza, jaka może przez nie napłynąć do wnętrza budynku. Wielkość przepływu powietrza można regulować, ale tego dyfuzora nie można wyłączyć. Z tego powodu ich instalacje są świetnym rozwiązaniem, szczególnie dla osób często przebywających poza domem. Dzięki nawiewnikom okiennym nasz dom nie czuje się jak w piekarniku, nawet gdy jesteśmy w domu na święta.

System kontrolowanego dopływu powietrza – Nawiewniki stały się koniecznością w przypadku wąskich okien. Z ich pomocą możemy z łatwością i radością przewietrzyć dom. Jest to dyskretna jednostka, która zapewnia stały dopływ powietrza do domu, nawet gdy nie ma nas w domu. Nawiewniki mogą automatycznie dostosowywać ilość nawiewanego powietrza do panujących w pomieszczeniu warunków (wilgotność i temperatura) lub do czynników zewnętrznych, takich jak wiatr.

Skoro już wiemy, jak często wietrzyć mieszkanie, zastanówmy się też, jak często. Najlepiej stosować wentylację kontrolowaną, którą można uzyskać otwierając okna po przeciwnych stronach mieszkania lub domu. Znacznie przyspieszy cyrkulację powietrza i ochłodzi wnętrze pomieszczenia. Niestety lato to czas, kiedy mogą wystąpić silne wiatry i burze. W takim przypadku najlepiej nie otwierać okien zbyt daleko, lecz uchylić je lekko lub użyć nawiewów. Także jeśli mieszkamy w parku, na skwerze lub poza miastem, warto zamontować moskitiery w oknach/to pozwala na dopływ świeżego powietrza do domu, dzięki nieproszonym gościom.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *