Kiedy wietrzyć tunel foliowy ?

Przewietrzyć tunel foliowy, gdy tunel stanie się nadmiernie gorący.

W gorącym sezonie bardzo ważne jest monitorowanie temperatury wewnątrz szklarni. W słabej jakości szklarni struktura może się łatwo przegrzać. Usuwanie nadmiaru ciepła z budynku bez skutecznej wentylacji to długi i nieefektywny proces. Dlatego decydując się na konkretny tunel foliowy należy sprawdzić, czy konstrukcja umożliwia cyrkulację powietrza pod pokrywą.

Trzeba pamiętać, że obniżając zbyt mocno temperaturę w nocy, nie da się jej za bardzo podnieść, a jeśli w nocy będzie zimno, w tunelu nie będzie ciepło. Problem zaczyna się po wschodzie słońca, jeśli tunel jest ustawiony tak, że słońce pada na niego z dalekiego wschodu, to jeśli jest zamknięty, temperatura wewnątrz gwałtownie wzrośnie i wzrośnie też wilgotność. W tym samym przypadku, jeśli tunel będzie otwarty, temperatura również zacznie rosnąć po wschodzie słońca i nie zwolni, ponieważ wilgoć z gruntu wyparuje, a wilgotne powietrze „wyleci” na zewnątrz, a gdy tunel zostanie zamknięty, zacznie się kondensować na folii (ciepło oddawane przez folię) kapie na podłoże i dalej odparowuje, więc mokre podłoże będzie duże, przez co większość ciepła dostarczanego przez słońce zostanie zmarnowana przez odparowanie wcześniej skondensowanej wody.

Jeśli zastanawiasz się, jak zapobiec zamoczeniu tunelu, odpowiedź jest prosta – tunele foliowe powinny być wentylowane. Folia nagrzewa się latem mocnym nasłonecznieniem, podnosząc temperaturę wewnątrz folii, a wilgoć odparowuje z gleby – wtedy warunki wewnątrz tunelu nie są zbyt dobre dla naszych roślin. Rozwiązanie było bułką z masłem, wentylacja tunelu całkowicie rozwiązała problem. Pamiętaj jednak, że jeśli chcemy skorygować wilgotność i pozbyć się nadmiaru ciepła, które gromadzi się w tunelu, musimy wybrać odpowiedni czas na wentylację. Paradoksalnie wentylacja tunelu foliowego powinna mieć miejsce w dni, kiedy nie czujemy silnych wiatrów. Drzwi i okna mogą wtedy pozostać otwarte przez kilka godzin. Po normalizacji i przewietrzeniu namiotu zamknęliśmy go na noc. Dostępność świeżego powietrza wkrótce wpłynie na jakość plonów. Tunele foliowe nie powinny być wietrzone w nocy ani w chłodne dni. Wentylacja w namiotach foliowych to zabieg, który chroni nasze rośliny przed rozwojem różnych chorób, grzybów i pleśni.

Przewietrzyć tunel foliowy, gdy warunki się pogorszą.

Połamane i wywrócone łodygi – jedynym przeciwdziałaniem jest solidne zabezpieczenie namiotu ogrodowego, jeśli ten sprosta to wewnątrz roślinom nic się niestanie. Tunel foliowy można okopać, tak aby hałdy ziemi osłaniały go z czterech stron. W ten sposób, na samą konstrukcje jest mniejszy nacisk powietrza. Należy dociągnąć folię i solidnie przytwierdzić konstrukcje do ziemi. Jeśli jednak siła wiatru będzie zbyt duża to lepszym rozwiązaniem będzie zdjęcia powłoki, w końcu uszkodzenie konstrukcji również będzie kosztowne.

Przymocowanie tunelu foliowego do gruntu jest niezwykle ważne. Ta prosta lecz niezbędna czynność chroni nasz tunel foliowy przed uszkodzeniem na przykład na wskutek silnych podmuchów wiatru. Jak przymocować tunel foliowy do ziemi? To proste. Wbij wewnątrz swojego tunelu stalowe lub drewniane tyczki, które następnie należy przymocować do pałąkach za pomocą opasek zaciskowych czy metalowych drucików.

@deathcoder: Jak nie masz wilgoci w srodku to te belki wytrzymaja kilka sezonow. Jak mi sie ten rozleci (tej wiosny po bokach mam okna z demontazu) robie następny na konstrukcji z druta żebrowanego fi 14 i rurki 3/4″ do wodociągu albo na rurce stalowej 1/2″ (zależy co bedzie tańsze) i murek betonowy by przykotwiczyc całość by nie poleciała przy podmuchach wiatru

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *