Kiedy wietrzyć mieszkanie alergika ?

Jak prawidłowo przewietrzyć mieszkanie alergika.

Domy hipoalergiczne powinny być wolne od alergenów powodujących objawy alergii. Dlatego należy regularnie sprzątać pokój, najlepiej odkurzaczem z filtrem HEPA. Warto też nauczyć się urządzać dom z korzyścią dla alergików.

Jeśli mieszkamy w domu z alergikami, powinniśmy utrzymywać w pomieszczeniu optymalną temperaturę i wilgotność powietrza. Trzeba wiedzieć, że zbyt suche powietrze (często związane z pracą piecyków, kaloryferów i grzałek elektrycznych) sprzyja unosić się w nim np. kurz, alergeny i roztocza mogą powodować alergie. Załóżmy, że optymalna temperatura w salonie, niezależnie od tego, czy mieszka w nim alergik, to 20-22 stopnie Celsjusza.

Wentylacja w domach alergików ma kluczowe znaczenie dla zapewnienia dobrej jakości powietrza w pomieszczeniach. Jednak kratki wentylacyjne są tam, gdzie szybko osadza się kurz. Ponieważ odpowiadają za prawidłową cyrkulację powietrza w domu, wymagane jest regularne odkurzanie. Utrzymamy więc lepszą jakość powietrza.

Kiedy alergik powinien przewietrzyć mieszkanie?

W zakurzonych czasach – był zmuszony do zamknięcia. Najlepszy czas na otwarcie okna to nie pierwsze minuty deszczu, kiedy do pokoju wlatuje najwięcej alergenów, ale chwile po deszczu i późna noc. Wnikanie pyłków do domu będzie ograniczane przez gęste zasłony. Pamiętaj o szybach w swoim samochodzie – nie powinieneś w ogóle otwierać okien podczas jazdy.

Wentylacja mieszkania zimą musi być krótka, ale gęsta. Aby to zrobić, pozostaw okna w pokoju wystarczająco długo otwarte. Między listopadem a marcem czas ten nie powinien przekroczyć 10 minut – najlepiej 4-6 minut. To wystarczy, aby do pomieszczenia wnieść świeże powietrze bez chłodzenia ścian i mebli. Przy tak krótkim czasie wentylacji temperatura w pomieszczeniu szybciej powraca do poprzedniego poziomu, nawet jeśli na zewnątrz jest bardzo zimno. Szybki proces dostarczania świeżego powietrza eliminuje również problem uszkodzeń sprzętu elektronicznego i materiałów dekoracyjnych, które nie są w stanie oprzeć się skutkom długotrwałego zimna. Chroni również ściany i meble w pobliżu okien przed ewentualnym śniegiem lub deszczem.

Nadeszła wiosna i już czujesz, że twój nos powoli się zatyka, a łzy spływają po oczach. Wkrótce każdy spacer czy szybkie zakupy będą kojarzyć się z nieprzyjemnymi objawami uczulenia na katar sienny. Dlatego ważne jest, aby wiedzieć, jaka pogoda jest dobra dla alergików i co może nasilać objawy alergii. Kiedy najlepiej wybrać się na spacer? Kiedy wietrzyć mieszkanie? Wyjaśniamy.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *