Jak wietrzyć mieszkanie latem ?

Rozwiązania do wentylacji mieszkania latem.

W okresie letnim odpowiednia cyrkulacja powietrza w budynku jest niezbędna dla zdrowia i dobrego samopoczucia członków rodziny. Nie chodzi tylko o ich komfort i orzeźwienie, ale także o funkcjonalne chłodzenie budynku podczas upałów. Instrukcje dotyczące wietrzenia mieszkania w czasie wakacji zawierają kilka ważnych wskazówek, a zastosowanie tych wskazówek może obniżyć temperaturę w salonie.

Jednak latem, szczególnie w upalne dni, z przewietrzeniem mieszkania należy poczekać do wieczora. W ciągu dnia okna powinny być zamknięte i zasłonięte. Możemy wybierać z szerokiej gamy filtrów przeciwsłonecznych, które chronią pomieszczenie przed nagrzewaniem się – od tradycyjnych zasłon, żaluzji i rolet wewnętrznych, po najefektywniejsze rozwiązania, czyli markizy, żaluzje i rolety zewnętrzne.

Lato kojarzy nam się z upałem, słońcem i wakacjami. A potem robimy wszystko, co możliwe, aby jak najwięcej czasu spędzać na świeżym powietrzu. Szczególnie pogoda nie zachęca do przebywania w pomieszczeniach. W upalne dni zwykle otwieramy wszystkie okna, myśląc, że zapewni to chłód w pomieszczeniu. Niestety udało nam się osiągnąć odwrotny efekt. Jak skutecznie przewietrzyć mieszkanie? Zalecamy następujące.

Wentylacja jest ważna latem, aby uniknąć udaru cieplnego i problemów z wilgocią.

Dodatkowo musimy wziąć pod uwagę możliwe konsekwencje zdrowotne – u niektórych osób przeciągi mogą powodować suchość oczu, katar lub ból gardła. Czy jest więc jakiś dobry sposób na ochłodzenie pomieszczenia w upalne lato? TAk! Warto jednak zastanowić się na etapie projektowania i budowy domu.

Latem nie możemy zrezygnować z czynności domowych, takich jak gotowanie, pranie czy pranie ubrań, które zwiększają wilgotność powietrza. Z drugiej strony zamknięte, niewentylowane pomieszczenia mogą mieć negatywny wpływ na nasze zdrowie, ponieważ mikroklimat tworzy się przy braku świeżego powietrza. Wysoka wilgotność powietrza jest doskonałą pożywką dla drobnoustrojów, które w tych warunkach rozwijają się bardzo szybko, powodując nieprzyjemne infekcje i alergie. W pomieszczeniach zamkniętych istnieje również ryzyko rozwoju pleśni i grzybów, które mogą wpływać na rozwój chorób układu oddechowego. Oprócz problemów zdrowotnych przebywanie w zbyt gorącym i słabo wentylowanym pomieszczeniu może prowadzić do złego samopoczucia i słabej koncentracji fizycznej.

Dotyczy to również młodych ludzi z problemami zdrowotnymi. Dlatego w niektórych populacjach należy obniżyć temperaturę, aby uniknąć udaru cieplnego lub innych niekorzystnych problemów zdrowotnych.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *