Jak wietrzyć mieszkanie w sezonie grzewczym ?

Przewietrz mieszkanie w sezonie grzewczym.

Jak przewietrzyć mieszkanie w sezonie grzewczym? Na kilka minut przed otwarciem okien powinniśmy dokręcić termostat w kaloryferze i zamknąć drzwi między pomieszczeniami. W ciągu 5-10 minut różnica temperatur wewnątrz i na zewnątrz budynku zapewni optymalną wentylację pomieszczenia bez ryzyka chłodzenia urządzeń i ścian.

Nie unikajmy wietrzenia pomieszczenia. Konieczne jest zastąpienie zużytego powietrza świeżym powietrzem. Aby przewietrzyć mieszkanie i zminimalizować straty ciepła, najlepiej zamknąć zawór termostatyczny na kaloryferze na 5-10 minut przed otwarciem okien. Podczas wietrzenia okna powinny być szeroko otwarte, a drzwi do pomieszczeń zamknięte. Tylko w ten sposób można zapewnić wystarczającą wymianę powietrza bez utraty ciepła, które jest gromadzone w ścianach i meblach w pomieszczeniu.

Przede wszystkim latem lepiej centralnie wietrzyć mieszkanie rano lub wieczorem, czasem w nocy. Oczywiście ma to na celu obniżenie temperatury wewnątrz mieszkania – otwierając po południu okna znacznie podnosimy temperaturę, narażając się na niekomfortowe warunki. Nie bój się przeciągów – pozwolą na szybszy ruch powietrza dla sprawnej wymiany. Z kolei na noc możemy zostawić okna lekko uchylone, a nad ranem zamknąć, co pozwoli na dłużej utrzymać temperaturę. Jeśli walczysz z alergią na pyłki, pamiętaj, aby wietrzyć tylko rano, kiedy poziom pyłków jest najniższy.

Użyj odpowiedniego klimatyzatora do swojego domu.

Nie zmuszaj klimatyzatora do pracy cięższej niż to konieczne i pamiętaj o zamknięciu drzwi, aby nie zużywał zbyt dużo energii. Na przykład, gdy ktoś bierze prysznic, upewnij się, że drzwi do łazienki są zamknięte, aby ciepłe, wilgotne powietrze nie przedostało się do pomieszczenia z klimatyzatorem. Ogólnie rzecz biorąc, przekonasz się, że Twoje urządzenie jest bardziej wydajne, jeśli zamkniesz pomieszczenie, w którym się znajduje, dzięki czemu chłodniej jest tylko w tym konkretnym pomieszczeniu, a nie w całym domu.

Użyj pasków uszczelniających na drzwiach. Aby uniknąć niewielkich przeciągów i uzyskać skuteczniejszą izolację, aby utrzymać odpowiednią temperaturę w każdym pomieszczeniu w domu, należy umieścić pod drzwiami listwy uszczelniające. To bardzo prosta i skuteczna sztuczka.

Używaj grzejnika prawidłowo. Grzejnik może wymagać odpowietrzenia przed otwarciem, aby usunąć powietrze, które nagromadziło się w środku. To bardzo proste: wystarczy przekręcić mały klucz zainstalowany na urządzeniu. Unikaj blokowania grzejnika przedmiotami i umieszczania mebli przed grzejnikiem, gdy jest włączony. W ten sposób możesz maksymalnie wykorzystać ciepło rozpraszane przez grzejnik.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *