Ile wietrzyć mieszkanie po gazie ? Ważne uwagi dla zdrowia

Wdychanie gazu może powodować zagrożenie dla zdrowia.

[Czad Wzór: CO] – Powstaje w wyniku niepełnego spalania wszystkich paliw (gazów, cieczy i ciał stałych), spowodowanego brakiem wystarczającej ilości tlenu potrzebnego do całkowitego spalania. Może to być spowodowane brakiem dopływu świeżego (zewnętrznego) powietrza do jednostki spalania lub z powodu zanieczyszczenia, zużycia lub niewłaściwej regulacji palnika gazowego oraz przedwczesnego wyłączenia pieca lub kuchni. Jest to szczególnie niebezpieczne w mieszkaniach z zamkniętymi oknami lub zamkniętymi zimą. Czad [Wzór: CO] jest również często produkowany w przypadku pożaru. Niebezpieczeństwa palenia wynikają z faktu, że tlenek węgla (C2O) jest gazem, którego ludzie nie czują. W układzie oddechowym człowieka tlenek węgla wiąże się z hemoglobiną komórek krwi 250 razy szybciej niż tlen (Wzór: O), zapobiegając przepływowi tlenu do organizmu. Stanowi to poważne zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi.

  • Ostre zatrucie może spowodować: nieodwracalne uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego,
  • niewydolność wieńcową,
  • zawał serca,
  • a nawet natychmiastową śmierć.

Siarkowodór (Wzór: H₂S) jest substancją toksyczną, a jego zagrożenie zależy od poziomu stężenia. Ponieważ negatywne i śmiertelne skutki zdrowotne gazu zostały dokładnie zbadane i udowodnione, wiadomo, że objawy łagodnego zatrucia siarkowodorem [H₂S] obejmują:

      • drapanie w gardle,
      • kaszel,
      • podrażnienie spojówek,
      • nudności
      • i wymioty.

Zwykle jest to spowodowane domowymi urządzeniami grzewczymi (piece, kominki, piece gazowe itp.). Jako bezwonny, niewidoczny gaz o silnym działaniu duszącym jest szczególnie niebezpieczny w słabo wentylowanych pomieszczeniach. Przedawkowanie może spowodować duszność, zawroty głowy, znaczne opóźnienie reakcji organizmu na bodźce zewnętrzne, a następnie omdlenia i śmierć w krótkim czasie.

Wentylacja mieszkania może zmniejszyć ryzyko zagrożenia zdrowia.

Dzięki maksymalnemu uszczelnieniu okien i doskonałej izolacji budynku można znacznie obniżyć koszty eksploatacji związane z ogrzewaniem. Jednak przy jak największym uszczelnianiu domu często zapomina się o kwestii dopływu świeżego powietrza. Oznacza to, że wszędzie jest wiele zagrożeń, nie ma dopływu powietrza, a funkcja wentylacji nie jest już skuteczna.
Właściwe ogrzewanie i regularna wentylacja to dobre nawyki zdrowotne, ale mogą też zaoszczędzić pieniądze, zwłaszcza zimą. Jeśli kupiłeś mieszkanie lub dom, koniecznie zapoznaj się z Instrukcją budowlaną – nasz zespół serwisowy przygotował dla Ciebie specjalne informacje dotyczący prawidłowej wentylacji w Twoim mieszkaniu lub domu.

Wirusy i bakterie. Są wszędzie, co oznacza, że ​​zabieramy je do domu – ubrania, buty, ręce. Dobrze ogrzane, nadmiernie wilgotne lub nadmiernie suche mieszkanie to dla nich idealne środowisko do rozwoju, które może zagrozić naszej odporności. Dzięki częstemu wietrzeniu mieszkania obniżysz temperaturę i zwiększysz wilgotność, skutecznie przekraczając plan wirusów i bakterii. Czynności takie jak suszenie mokrych ubrań, gotowanie, wzięcie gorącej kąpieli, a nawet… oddychanie mogą stymulować znaczny wzrost poziomu wilgotności w pomieszczeniu ponad normę. Aby zrównoważyć parametry należy pamiętać o prawidłowym ustawieniu nawiewnika lub wentylacji systemu w pomieszczeniach szczególnie narażonych na wilgoć. Wilgotny i ciepły dom to idealne środowisko do rozwoju pleśni i zarodników grzybów. Słaba wentylacja to nie tylko zagrożenie dla ścian mieszkania, ale także dla naszego zdrowia. Dygestorium (tzw. wyciąg laboratoryjny) zimą może uchronić nas przed niektórymi chorobami neurologicznymi, skórnymi, niewydolnością nerek, a nawet obniżoną płodnością. Środki czyszczące, kuchenki gazowe, kosmetyki i wiele innych przedmiotów codziennego użytku są źródłem szkodliwych chemikaliów i substancji. Freon [CCl₂F₂ Dichlorodifluorometan], który gromadzi się z powodu braku emisji, ma negatywny wpływ na nasz układ oddechowy, a także na nasz stan psychiczny. Dopuszczalne stężenie dwutlenku węgla [Wzór: CO2] w pomieszczeniach zamkniętych wynosi 1000 mg/m3.

      • Nudności i bóle głowy mogą wystąpić, gdy ich wartość wzrośnie do 2500 mg/m3,
      • natomiast stężenia powyżej 5000 mg/m3 powodują trwałe zmęczenie,
      • pogorszenie nastroju oraz gwałtowny spadek inteligencji i sprawności.

Brak świeżego powietrza może negatywnie wpłynąć na nasz sen, koncentrację i ogólny stan zdrowia. W pomieszczeniach nasze ciała potrzebują około 30 metrów sześciennych świeżego powietrza na godzinę. Regularna wentylacja domu lub mieszkania zapewni dobrą kondycję psychiczną i fizyczną oraz zmniejszy występowanie bólów głowy, gardła i problemów z górnymi drogami oddechowymi.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *