Co to jest suszenie ?

Suszenie to proces usuwania wody z substancji.

Suszenie ciał stałych odbywa się poprzez odparowanie rozpuszczalnika – zapewnienie przepływu ciepła i powietrza lub obniżenie ciśnienia (suszenie próżniowe) na suszony materiał. Jeśli usuwany rozpuszczalnik znajduje się w fazie stałej i ulega sublimacji, proces suszenia nazywa się liofilizacją. Ciśnienie pary wodnej na wysuszonym korpusie można również zmniejszyć umieszczając wysuszony korpus w pojemniku (eksykatorze) razem ze środkiem higroskopijnym, tj. środkiem higroskopijnym, takim jak bezwodny CaCl2 lub P2O5.

1. Suszarka rozpyłowa:

Suszenie rozpyłowe to metoda odwadniania surowców przy jednoczesnym rozpyleniu materiału podawanego do komory suszącej. Proces odbywa się w ściśle określonym zakresie temperatur. Produktem końcowym jest odwodniony suchy materiał w kilku możliwych postaciach – proszku, mikrokapsułek, granulatu – w zależności od przygotowanej mieszanki wyjściowej i warunków procesu. Surowcami do suszenia rozpyłowego są dyspersje, emulsje, roztwory, pasty i inne nienewtonowskie ciecze, które w odpowiednich warunkach mogą tworzyć pożądany produkt. Typowe zastosowania procesu suszenia rozpyłowego obejmują następujące produkty:

Suszenie służy do zapobiegania uszkodzeniom wilgoci.

W takim przypadku wypompowujemy wodę, dokonujemy niezbędnych napraw instalacji i osuszamy ściany. Co jednak najważniejsze, nie musieliśmy naprawiać izolacji piwnicy, ponieważ nie była to usterka. Również ściany po jednej stronie pomieszczenia są najbardziej nasycone wodą, co ułatwia suszenie. Jeśli jednak powódź spowodowana jest ściekami, trzeba ją dokładnie wyczyścić, zdezynfekować (np. środkiem na bazie chloru), a być może nawet otynkować. Warto zauważyć, że rozdrabnianie gipsu zwykle znacznie przyspiesza schnięcie. Tynk na mokrych ścianach jest z natury bardzo nasycony, a także utrudnia parowanie wody ze ściany.

Nawilżacze działają dokładnie odwrotnie niż osuszacze — są po to, aby wilgotność nie spadała zbyt nisko. Jest to szczególnie uciążliwe w bardzo mroźne, ale suche i słoneczne zimowe dni, kiedy wilgotność w domu spada poniżej 35%, co może podrażniać błony śluzowe dróg oddechowych, nosa, oczu i skóry, czyniąc go bardzo niekomfortowym. Nawilżacz wyczuwa wartość i od czasu do czasu uwalnia do powietrza pożądaną wilgoć.

Kolejną korzyścią jest to, że suszenie rozpyłowe cieczy znacznie zmniejsza ich objętość, co zmniejsza koszty przechowywania i transportu. Ponadto technologia suszenia jest wykorzystywana do radzenia sobie z sezonowymi wahaniami podaży i popytu na surowce. Suszony rozpyłowo produkt można przechowywać w postaci proszku i w razie potrzeby przekształcić w ciecz, dodając wodę.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *