Ile kosztuje suszenie owoców w suszarce ?

Czas schnięcia owoców i warzyw.

Przed suszeniem owoców i warzyw musimy usunąć nasiona lub nasiona. Następnie pokrój je w plastry o grubości ok. 5 mm. Kawałki nie powinny być zbyt małe, ponieważ mogą spaść między kratki suszarki i cały proces może się nie powieść. Produkty używane do suszenia muszą być pogrupowane – nie należy mieszać owoców szybkoschnących z owocami, które schną dłużej, ponieważ mogą je spalić.

Suszone owoce i grzyby to świetny sposób na przygotowanie ich do długotrwałego przechowywania – możesz cieszyć się aromatyczną suszą bez względu na porę roku. Po wyschnięciu produkt traci około 70% wilgoci, dzięki czemu jest mniej podatny na psucie się. Suszone grzyby, owoce i warzywa mają wiele zastosowań w kuchni – można je dodawać do sosów, mięs, ciast i deserów.

Przed rozpoczęciem procesu suszenia musimy odpowiednio przygotować produkt do suszenia. W przypadku grzybów, jabłek, śliwek czy gruszek ważne jest, aby równomiernie rozłożyć je na przeznaczonych do tego tacach. Grzyby, owoce i warzywa należy pokroić w cienkie plastry, aby cały proces suszenia przebiegał szybciej. Owoce o bardzo dużej zawartości soku, takie jak kiwi czy arbuz, nie nadają się do suszenia, ponieważ cały proces suszenia trwa długo. Oprócz grzybów, owoców i warzyw użyj suszarki elektrycznej do suszenia mięsa i ryb, a także ziół, takich jak mięta, szałwia, melisa i inne. W zasadzie suszymy wszystko, limitem jest nasza wyobraźnia i smak, produkty, które przechodzą przez proces suszenia, na długo zachowują swoją świeżość i wartość odżywczą. Suszarki do grzybów, warzyw i owoców pozwalają przechowywać żywność, dzięki czemu dłużej zachowuje świeżość i jest odpowiednio przechowywana – nie zepsuje się.

Koszty związane z suszeniem owoców.

Czasy suszenia będą się różnić w zależności od produktu, wilgotności i wielkości – na przykład suszenie grzybów w suszarce może zająć od 3 do 15 godzin, a przetwarzanie jabłek około 2 godzin. Dlatego przy wyborze suszarki do grzybów i owoców ważne jest, aby najpierw zastanowić się, jaką ma moc i ile energii elektrycznej zużywa. Zazwyczaj urządzenia te mają moc od 100 do 400 W. Urządzenia o mniejszej mocy będą działać dłużej, ale istnieje mniejsze ryzyko wysychania lub nawet spalenia produktu podczas ich użytkowania. Ile prądu zużywa suszarka do grzybów? Zakładając, że korzystamy z wariantu 100 wat i chcemy wysuszyć w nim wilgotną maślankę zajmie nam to około 15 godzin, szacunkowe zużycie energii wyniesie 1,5 kW – przy obecnych cenach prądu suszenie grzybów będzie kosztować ok. 0,82 zł.

Ponadto bardzo ważny jest rozmiar produktu lub grubość osłonki oraz wybrana temperatura suszenia. Stosowanie odwadniania jako metody utrwalania żywności nie zwiększa kosztów tych produktów, zwłaszcza gdy są suszone w dużych ilościach. W przypadku większości zastosowań do konserwacji żywności koszt suszenia wcale nie jest wysoki. Czasami koszt jest prawie zerowy, szczególnie w niskich temperaturach. Średni czas suszenia zależy od wielu zmiennych.

Do suszenia owoców i warzyw w niskich temperaturach stosuje się liofilizatory, zwane również liofilizatorami. Produkt otrzymany podczas liofilizacji jest liofilizatem. Celem liofilizacji jest odprowadzenie wilgoci z suszonego surowca do wilgotności końcowej produktu (suchego). 2%. Zapewnia to wysoką stabilność mikrobiologiczną produktu końcowego. Liofilizaty można przechowywać średnio do 25°C przez okres przechowywania do 24 miesięcy. Cena sprzedaży liofilizatów owocowych może wahać się od 140 do 200 zł, w zależności od użytego surowca. Do wyprodukowania 1 kg suszonych owoców zużywa się około 10 kg owoców lub warzyw.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *