Kiedy suszyć lawendę ?

Lawendę należy suszyć w pomieszczeniu.

Aby lawenda zachowała swój kolor po wyschnięciu należy ją wysuszyć w odpowiednim miejscu. Prawidłowo czy co? Najpierw ciemny, bo wtedy zachowuje swój kolor. Po drugie, nie rozgrzewaj się zbytnio, ponieważ bardzo szybko się rozpadnie, jeśli wyschnie zbyt szybko. Nie ma znaczenia, czy chcemy mieć tylko suszone kwiaty, a nie suszone bukiety. Na koniec musisz zapewnić mu dopływ powietrza, aby nie spleśniał. Właściwie wystarczy ciemny kąt pokoju. Lawendę suszymy latem, żeby w salonie było wystarczająco ciepło. Ale jeśli nie masz takiego miejsca w swoim domu, nie martw się – nadal możesz suszyć lawendę w porządku. Po prostu użyj prostej sztuczki.

Tak przygotowaną lawendę możemy umieścić w ciemnym i suchym miejscu. Jeśli nie mamy takiego pokoju w naszym domu, jest na to prosty sposób. Wzięliśmy małą papierową torbę i przecięliśmy ją na pół. Lawendę włożyć do papierowej torebki, część kwiatostanową włożyć do torebki i lekko związać sznurkiem, aby przepuścić powietrze. W torbie możemy przebić kilka dziurek, aby ułatwić cyrkulację powietrza.

Suszenie lawendy nie jest trudnym procesem, ale wymaga pewnej wiedzy, jak to zrobić prawidłowo. Można to zrobić nawet wtedy, gdy nie ma odpowiedniego miejsca do wyschnięcia. Z drugiej strony suszone kwiaty lawendy można wykorzystać do różnych celów w domu. Przeważnie są używane jako perfumy lub jako antidotum na mole w Twojej garderobie. Warto wiedzieć o odpowiednim materiale do suszenia, a lawendę trzeba ściąć w odpowiednim czasie.

Lawendę należy suszyć po całkowitym wyschnięciu kwiatów.

Do użytku nadają się tylko w pełni wysuszone kwiaty lawendy. Jeśli zatrzymają trochę wilgoci, szybko może na nich powstać pleśń. Aby upewnić się, że rośliny są całkowicie suche, sprawdź, czy kwiaty można łatwo oddzielić od łodyg. W sprzyjających warunkach schnięcie trwa około tygodnia.

Jeśli suszysz lawendę, nie będziesz długo w ogrodzie podziwiać jej kwiatów. Lawendę do suszenia należy ściąć przed pełnym rozkwitem kwiatów, gdy większość z nich jest jeszcze w pąkach. W zależności od pogody może to być lipiec lub sierpień.

Lawenda najlepiej suszy się w sposób naturalny. Ułóż kwiaty w małe pęczki, zawiąż łodygi i zawieś do góry nogami. Pomieszczenia suszące lawendę muszą być chłodne i wentylowane. Po wyschnięciu na słońcu traci swój aromat, kolor i niektóre właściwości. Jeśli chcemy zrobić ozdobny wieniec lub lawendowy warkocz, robimy go ze świeżych kwiatów i suszymy (również w cieniu). Jeśli mamy dużo pęczków lawendy, można je przywiązać do sznurka, jak do prania. Pod suszone zioła warto położyć czysty papier lub płótno, bo niektóre kwiaty mogą odpaść, a szkoda.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *