Kiedy suszyć pokrzywę ? Dobrze działa na włosy

Nie ma prostej odpowiedzi, bo to zależy od sytuacji.

Nie wystarczy zbierać i suszyć pokrzywę, aby cieszyć się jej wspaniałymi właściwościami – kiedy i jak zbierać pokrzywę oraz jak ją odpowiednio suszyć i przechowywać to bardzo ważne. Przestrzeganie kilku prostych zasad pomoże nam w pełni wykorzystać jego cenne składniki.

Aby wykorzystać zdrowotne i funkcjonalne właściwości pokrzywy, należy ją najpierw prawidłowo zebrać – zarówno jak i gdzie ma to znaczenie. Musisz wybrać mniej zanieczyszczony obszar. Według badań pokrzywy mają tendencję do akumulacji metali ciężkich oraz zanieczyszczeń glebowych, zwłaszcza ołowiu. Najlepiej zbierać samemu – niestety zioła sprzedawane w handlu zawierają więcej metali ciężkich niż zioła dzikie.

Już w starożytnym Rzymie pokrzywy stosowano w leczeniu reumatyzmu, artretyzmu, reumatyzmu i wszelkich bólów stawów. Obecnie przeprowadzono zakrojone na szeroką skalę badanie 10 000 pacjentów z przewlekłym bólem reumatycznym. Każdy tester otrzymywał jedną porcję ekstraktu z pokrzywy (woda-alkohol) dziennie, co odpowiada 9,64 gramom suszonej pokrzywy. Okazuje się, że aż 95% ankietowanych zgłosiło znaczną poprawę stanu zdrowia i samopoczucia. W celu wyeliminowania problemów ze stawami zaleca się również dobrze znaną metodę ubijania. Skuteczność tego zabiegu została również udowodniona naukowo. Osoby, które miały problemy ze stawami kciuka lub palca po „biciu” tych miejsc lub uciskaniu przez tydzień, zgłaszały bardzo znaczną poprawę i zwiększoną ruchomość w stawach. W ten sposób kwas mrówkowy, histamina i inne substancje powodują spalanie pokrzywy. Mogą powodować silne przekrwienie skóry, dając uczucie pieczenia. Przypomina to akupunkturę, która stymuluje receptory. Co niewiarygodne, odkrycia sugerują, że wpływ pokrzywy na przewlekłe reumatoidalne zapalenie stawów jest tak silny, że u niektórych pacjentów NLPZ są odstawiane, ponieważ okazały się niepotrzebne. Wiadomo, że sterydy mają wiele skutków ubocznych, ale pokrzywa nie.

Kiedy suszyć pokrzywę?

Jak suszyć pokrzywy? To bardzo prosta sprawa. Aby wysuszyć pokrzywy, musimy wiedzieć, kiedy i gdzie je zbierać. Pamiętajmy, że zbiór pokrzyw należy przeprowadzić przed zakwitnięciem roślin, więc najlepsze terminy to oczywiście przełom kwietnia i maja. Warto też pamiętać o zbieraniu roślin w rękawicach ochronnych, aby uniknąć poparzeń. Zioła należy zbierać z ruchliwych dróg i dużych miast. Jeśli zebraliśmy pokrzywy (najlepiej w papierowej torbie lub wiklinowym koszu) możemy kontynuować suszenie.

Najlepiej dokładnie wypłukać pokrzywy z brudu i piasku przed suszeniem. Liście rozkładamy pojedynczo, w odstępach, w chłodnym, wentylowanym miejscu nie wyższym niż 35 stopni. Idealny byłby ręcznik papierowy lub bawełniany. Co kilka godzin delikatnie potrząśnij i obróć – aby wszystko wyschło równomiernie. Bardzo ważne jest, aby nie suszyć pokrzywy na słońcu (dotyczy to również innych ziół). Promienie słoneczne mogą powodować, że roślina traci swój smak (parowanie olejków eterycznych) i właściwości lecznicze. Najlepiej pozostawić liście same do wyschnięcia. Możemy jednak skorzystać z suszarki do ziół lub wreszcie skorzystać z piekarnika. Należy jednak uważać, aby temperatura nie przekroczyła 35 stopni i nie było możliwości ulatniania się pary – drzwi piekarnika są otwarte). Jeśli suszymy ją w tradycyjny sposób (bez suszarki i piekarnika), po około tygodniu powinniśmy mieć gotowe suszone liście.

Pokrzywy najlepiej wysuszyć bawełnianym ręcznikiem, zwykłym ręcznikiem papierowym lub papierem. Pamiętaj, że suszarnia powinna być wentylowana i ciemna. Pokrzywy można również suszyć w suszarce do warzyw lub piecu wentylatorowym. Temperatura nie może być zbyt wysoka – max. W temperaturze 35 stopni Celsjusza drzwiczki piekarnika powinny być uchylone, aby umożliwić ucieczkę pary. W trakcie suszenia zioła należy mieszać kilka razy dziennie. Po około 1 tygodniu suszone pokrzywy są gotowe. Suszone pokrzywy przechowywać w zamkniętym szklanym lub plastikowym pojemniku w ciemnym, suchym miejscu.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *